TetraChat komunikátor
Prvá aplikácia slúžiaca na textovú komunikáciu medzi užívateľmi, využívajúca polymorfnú sieť, ako nový spôsob ukladania a zdieľania informácii prostredníctvom obsahu WWW siete. Spôsob ukladania a obnovy obsahu zadávaného používateľom spochybňuje jeho pravdivosť a vierohodnosť, pričom v krátkom časovom období nedochádza k strate podstaty nosnej časti informácie. Z hľadiska dlhších časových intervalov - spravidla niekoľko dní/týždňov je polymorfne zdieľaný obsah dezintegrovaný a dochádza až k jeho úplnému rozpadu. Aplikácia pozostáva z klientskej a serverovej časti.
TetraChat engine
Je serverová časť aplikácie uložená na centrálnom serveri. Slúži na spracovanie, obnovu obsahu a na jeho distribúciu do koncových zariadení používateľov. Využíva princípy uskladnenia informácie na báze „polymorfnej komunikácie“ (časť uskladnenie a obnova). Obsah je v úložisku kryptovaný RSA kľúčom s dĺžkou 4096 bitov. Kľúč je špecifický pre každý samostatný kanál a je generovaný pri jeho vytváraní. Vlastník kanálu si môže kľúč uložiť. Kľúč nie je na strane servera ukladaný a v pri štarte serverového enginu, musí vlastník poskytnúť kľúč, v opačnom prípade nebude možné komunikáciu obnoviť.
TetraChat klient
Klientská časť aplikácie, reprezentovaná internetovým prehliadačom alebo natívnou aplikáciou pre konkrétny operačný systém. Na komunikáciu so serverovou časťou je použitý komunikačný protokol HTTPS. Aplikácia slúži ako vstupný bod a prezentačná vrstva obsahu. Na strane koncového zariadenia nie je ukladaný žiadny obsah.
Vytvorenie a zdieľanie komunikačného kanálu/chatu
Pri vytváraní komunikačného kanálu je možné parametrizovať chovanie polymorfnej komunikácie. V momente vytvárania sú kanálu priradené unikátne identifikátory komunikácie (QUID a názov). Názov je unikátny parameter, ktorý slúži len na internú orientáciu používateľa a nie je možné ho využiť na vyhľadanie kanálu. Na vyhľadanie, resp. pripojenie ku kanálu je potrebné využiť QUID (unikátny 32 bytový identifikátor). Pripojenie nových používateľov prebieha zdieľaním tohoto identifikátora. Po vytvorení kanála je potrebné zvoliť prístupové heslo, ktoré je následne použité pre autorizáciu používateľov. V prípade, že používateľ disponuje QUID identifikátorom, ale nedisponuje prístupovým heslom, sú mu miesto reálneho obsahu zobrazované len tzv. „fake messages“, teda náhodne generovaný obsah. Po zadaní správneho hesla je zobrazovaný obsah skutočný. Funkcia zobrazovania „fake messages“ je voliteľná a nemusí byť aktivovaná. V prípade, funkcia nie je aktivovaná, je pre zobrazenie obsahu potrebné poznať správne prístupové heslo. Takýto prístup zabezpečuje, že medzi používateľmi neexistuje logická spojitosť. Parameter rýchlosti „zabúdania“ určuje mieru pravdepodobnosti totálneho rozpadu komunikácie v čase. Pri vyššej rýchlosti zabúdania sú využívané také koncové URL adresy, pri ktorých je vyššia pravdepodobnosť zmeny obsahu v kratšom časovom intervale (napr. diskusné fóra).
Používateľská komunikácia
Pre zadanie novej správy vyžaduje aplikácia a používateľské meno (login), ktoré si zvolí sám používateľ. Ako voliteľnú položku môže využiť heslo, čím sa chráni pred krádežou identity. V prípade ochrany heslom môže v budúcnosti prihlasovacie meno na danom kanáli používať len vlastník hesla.
Dĺžka správy je obmedzená na 250 bytov.